Vnos novega dogodka

  Prejšnja tema Naslednja tema JavaScript is required for the print function Pošlji mail na to temo! Pošlji mail na to temo!  

Parametri, ki definirajo dogodek, morajo biti skrbno premišljeni. V nadaljevanju navodil je opisano, kaj pomeni posamezna vrsta dogodka in kakšne so posledice pri določenih obdelavah. Šele pravilno nastavljeni dogodki v povezavi s pravili knjiženja in izvedenimi obdelavami bodo dali vsebinsko pričakovani rezultat (izračunano vrednost).

 

Pri vnosu novega dogodka je treba paziti predvsem na naslednje:

 

-        vsebinska pravilnost vnesenega dogodka vsaka vrsta dogodka je točno predvidena v programski kodi in pri izvedbi obdelav zasleduje točno določeno logiko;
-        unikatnost dogodka ne sme obstajati identičen dogodek; v tem primeru bi program generiral tistega, ki ima višji ID;
-        pravila knjiženja pri definiranju novega dogodka ne pozabimo vnesti tudi pravila knjiženja, če se mora ta dogodek tudi ustrezno poknjižiti.

 

Pomembno: Priporočljivo je, da se za vnos dogodkov in ažuriranje pravil knjiženja določi skrbnika, ki je odgovoren za ta zelo pomemben šifrant!

 

Dogodkom je dovoljeno spreminjati le nazive, nikakor pa ne drugih treh atributov (dejavnost, vrsto finančnega instrumenta, vrsto dogodka)!

 

Nov dogodek vnesemo tako, da izberemo dejavnost, vrsto dogodka in vrsto finančnega instrumenta ter potrdimo in preverimo, ali v tabeli na sredini okna ta dogodek že obstaja. Če še ne obstaja, ga dodamo tako, da kliknemo na ikono "zeleni plus" (za dodajanje) in prikaže se novo okno:

 

knjizenje_clip0002

 

To je okno, kjer je treba:

 

-izpolniti polje Naziv dogodka (npr. Nakup VP),
-ustrezno popraviti polje Finančni instrument (npr. fin. instrument za dogodek Nakup je Vrednostni papir, za dogodek Vplačilo stranke pa Gotovina),
-potrdimo z "zeleno kljukico" in dogodek je vnesen.

 

V istem oknu, kjer smo definirali parametre dogodka, so trije zavihki:

 

1. Pravila knjiženja na tem mestu so vnesena ali predvidena za vnos vsa pravila knjiženja za te dogodke, ki so podrobno opisana v nadaljevanju. Ko odpremo okno, se program sam postavi na ta zavihek.

 

2. Generiranje dogodkov v tem zavihku se vnesejo pravila generiranja dogodkov. Na ta način je v programu omogočena nastavitev, ki ob pojavu določenega dogodka povzroči še generiranje drugega dogodka. Princip nastavitev pravil generiranja dogodkov je podoben principu nastavitve pravil knjiženja in je podrobno opisan v poglavju Vnos generirajočih dogodkov.

 

3. Cashflow na tem mestu so vnesena pravila za prenos določenih dogodkov/transakcij neposredno v plačilni promet. V tem zavihku definiramo, ali se določen dogodek prenaša v plačilni promet in na kakšen način se bo generiral virman za plačilo. Primer takšnega dogodka je npr. obračun obveznosti, ki se nanaša na to, da imamo obveznost do stranke in ji moramo nakazati določen denar. Podrobnejši podatki so v poglavju Vnos pravil za Cashflow.

 

Pomembno!

Šifrant dogodkov je eden izmed najpomembnejših šifrantov, zato je priporočljivo že na začetku določiti skrbnika za šifrant. To je edini način, da se prepreči veliko število nepotrebnih dogodkov. Prav tako je pomen tega šifranta zelo važen. Zato moramo razumeti, kaj sestavlja posamezen dogodek in kako to vpliva na promet in stanje.

Page url: http://service.irm.si/navodila/Z-NAVODILA/3.9/index.html?vnosnovegadogodka.htm