Zaključek reinvestiranja dividende

  Prejšnja tema Naslednja tema JavaScript is required for the print function Pošlji mail na to temo! Pošlji mail na to temo!  

Ko veljavnost ponudbe za reinvestiranje dividende poteče in od skrbniške banke oz. depozitarja dobimo obvestilo o prejetih lotih ter o izplačani dividendi, izvedemo tudi zaključek ponudbe za reinvestiranje dividende.

 

Zaključek moramo izvesti PRED obdelavo zapadlost kupona. Prav tako pa se mora zaključek reinvestiranja dividende izvesti preden zapremo portfelje na dan zaključka korporacijske akcije.

 

Sam postopek zaključka je sledeč: v ekranu Korporativne akcije/Reinvestiranje dividende izberemo ustrezno ponudbo za reinvestiranje dividende, izberemo dan zaključka ter status zaključka. Pri tem mora biti datum zaključka po datumu veljavnosti ponudbe, v nasprotnem primeru nas program obvesti in nadaljevanje ni mogoče: Datum zaključka reinvestiranja dividende ne more biti pred iztekom veljavnosti reinvestiranja dividende.

 

KA-ReinvDiv07

 

S klikom na rumeno strelo, se nam odpre nov ekran, kjer izpolnimo vse ustrezne parametre:

- izberemo datum poravnave,

- žiro račun

- tečaj za polog VP

- valuta pologa VP in eventuelnega priliva denarja (zaradi neizkoriščenosti celotne zaloge za reinvestiranje dividende)

- pogodbo o poravnavi VP oz depo za polog VP

- dogodke za pologe VP za vse dejavnosti

- dogodke za eventuelne prilive in odlive denarja zaradi neizkoriščenosti celotne zaloge na pogodbi za reinvestiranje dividende oz. zaradi prevelike izkoriščenosti zaloge VP zaradi razdelitve po principu največjega ostanka.

 

KA-ReinvDiv08

 

Po potrditvi ekrana, se nam odpre nov ekran, kjer imamo pripravljeno razporeditev novih lotov ter razporeditev prilivov/odlivov zaradi (ne)izkoriščenosti celotne zaloge za pogodbe, ki imajo vnesen veljaven sprejem ponudbe za reinvestiranje dividende za izbran kupon:

 

KA-ReinvDiv09

 

Na zgornjem ekranu imamo tako sledeče podatke:

- naziv pogodbe

- število lotov zaloge izbranega VP na presečni datum

- presečni datum

- datum in čas sprejema ponudbe

- izračun vrednosti bruto dividende za izbrano št. lotov ter na podlagi vnesenih podatkov na kuponu

- pripadajoče število lotov po izračunu: bruto dividenda/tečaj za reinvestiranje dividende -> podatek je nato zaokrožen navzdol na celo število.

- ostanek: ostanek št. lotov zaradi zaokrožitve

- prejeti loti: izračun, koliko lotov bo dejansko pogodba prejela glede na izračun prejetih lotov po principu največjega ostanka (v zgornjem primeru tako npr. pogodbe: Stranka 1, Stranka 10, Stranka 12, Stranka 13 in Stranka 18 dobijo dodatni lot).

 

V spodnjem delu ekrana pa imamo kontrolni polji za prejeto število lotov ter za prejeti priliv - denarni del zaradi izravnave oz. neizkoriščenosti celotne zaloge za reinvestiranje dividende.

 

Program sam izračuna, koliko lotov bi banka morala prejeti št. lotov na podlagi vsote zaloge za vse pogodbe, ki so sprejele ponudbo, to vsoto lotov pomnoži z brut dividendo na lot in dobljen rezultat deli s tečajem za reinvestiranje dividende. Zadnji rezultat se zaokroži navzdol in s tem dobimo, koliko novih lotov bi morala banka dobiti iz naslova reinvestiranja dividende.

 

Primer izračuna

V zgornjem primeru je torej izračun naslednji:

 skupna zaloga za pogodbe, ki so sprejele ponudbo za reinvestiranje dividende = 2836

* bruto dividenda na lot = 10,2567

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

= bruto dividenda za celotno zalogo = 2836 * 10,2567= 29.088,02

/ tečaj za reinvestiranje dividende = 58,02

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

= št. lotov, ki jih banka dobi iz naslova reinvestiranja dividende = 29.088,02/58,02 = 501,3447

= zaokroženo navzdol = 501

 

torej banka bo pridobila 501 lot, ki jih mora razporediti med stranke/pogodbe, ki so sprejele ponudbo za reinvestiranje dividende.

 

V programu je predvideno tudi, da za neizkoriščeno št. lotov (stare zaloge), banka dobi denarno nadomestilo, ki ga prav tako razporedi med stranke. Za zgornji primer je neizkoriščeni del. št. lotov 0,344 (ostanek), denarno nadomestilo pa tako znaša 0,3447 * 10,2567 (bruto dividenda na lot) = 3,54. (Zaradi zaokrožitev lahko pride do zaokrožitvene napake).

 

Program tako denarni znesek, kot tudi pridobljene nove lote VP razporedi med stranke, in po principu največjega ostanka dodeli strankam z največjim ostankom dodaten lot, pri tem pa tudi korigira z denarnim odlivom v ustreznem znesku. Strankam, ki pa so prejele 'premalo' lotov glede na njihovo zalogo, pa korigira z denarnim prilivom na trgovalni račun.

 

V kolikor razporeditev ni pravilna, se posamezni zapis lahko tudi spreminja tako. Zapis z dvoklikom odpremo in ustrezno spremenimo št. lotov ali znesek za priliv/odliv:

KA-ReinvDiv10

 

Ko spremembo potrdimo, se izvede tudi korekcija v kontrolnih-sumarnih poljih:

KA-ReinvDiv11

 

Ko imamo pripravljeno razporeditev po strankah, moramo še izvesti generiranje dogodkov po strankah. To storimo s klikom na rumeno strelo:

KA-ReinvDiv12

 

Z zaključkom ponudbe za reinvestiranje dividende se nam spremeni status ponudbe:

KA-ReinvDiv13

 

Hkrati pa se nam v Dnevniku transakcij za ustrezne stranke kreirajo dogodki:

- polog VP

- prilivi/odlivi denarja za korekcijo.

KA-ReinvDiv14

 

OPOMBA:

Zaključek ponudbe za reinvestiranje dividende je potrebno izvesti pred vzpostavitvijo terjatve do izdajatalja in izplačilom dividende (zapadlost kuponov). Če imamo vneseno korporacijsko akcijo za reinvestiranje dividende za izbran kupon, ki ima status 'Odprto reinvestiranje dividende', nas program pri obdelavi zapadlost kupona o tem opozori in ne moremo nadaljevati, dokler ne izvedemo zaključka: Obstaja nezaključeno Reinvestiranje dividende.

 

Page url: http://service.irm.si/navodila/Z-NAVODILA/3.9/index.html?zakljucek_reinvestiranja_divid.htm