Kako naredimo prenos zaslužkov

  Prejšnja tema Naslednja tema JavaScript is required for the print function Pošlji mail na to temo! Pošlji mail na to temo!  

Zaslužek borzne hiše oz. banke je v tem, da zaračunava pri opravljanju poslov z vred. papirji posredniško provizijo, razno opravljanje storitev, ki jih fakturira strankam. Po izstavitvi računa – fakture v dnevniku transakcij nastane terjatev iz naslova fakture (faktura lahko zajema več storitev). Prav tako v dnevniku transakcij nastajajo terjatve v zvezi s posredniško provizijo ob sklenitvi poslov. Vse te terjatve z obdelavo prenosa zaslužkov prenesemo na bančni račun oz. na račun borzne hiše, a le pod pogojem, če ima stranka na trgovalnih računih dovolj sredstev. V primeru, da sredstev nima dovolj, govorimo o neprenesenih provizijah.

 

Najprej nastane vnos storitev na stranko:

 

PORAV_clip0039

 

To storitev fakturiramo (glej spodnjo sliko), v dnevniku transakcij pa nastane terjatev:

 

PORAV_clip0040

 

Po zapiranju knjige naročil oz. po generiranju obračunov lahko izvedemo prenos zaslužkov. Praviloma banka oz. borzna hiša najprej izvede poravnavo do poravnalnih institucij trga, kjer je bil sklenjen posel, šele potem izvaja prenos svojega zaslužka.

 

Terjatve, izhajajoče iz storitev (sem štejemo tudi provizije in delitev dobička na gospodarjenju) zapiramo tako, da v oknu Obdelave/Poravnava izberemo dejavnost Interna poravnava. Pojavi se gumb Prenos zaslužkov, s katerim odpremo novo okno (glej spodnjo sliko).

 

V tem oknu najprej naberemo vse ustrezne dogodke:

Faktura,
Obračun provizij in storitev
Delitev dobička in
Obračun provizije upravljanja.

 

Izberemo seveda tudi ustrezne datume, zelo pomemben je valuta poravnave: na datum valute poravnave nam zapadejo provizije v plačilo, programu pa je to mejnik, do katerega prenaša zalužke. Datum je obvezen, program pa deluje tako, da od zadnje otvoritve nabira vse dolgove strank, ki niso plačani. Preverjajo se glede na valuto (v letu 2006 je to še SIT, po 1. 1. 2007 bo EUR, ki postane nacionalna valuta), ta je vedno izpolnjena kot domača valuta, saj je faktura vedno izdana v domači valuti. Žiro račun pa je lahko različen, saj ima tudi stranka denarna sredstva v IBI-ju na trgovalnih računih na povsem različnih žirojih. Ponavadi so tolarska sredstva (po 1. 1. 2007 je to EUR valuta) na komisijskem računu.

 

Naredimo poizvedbo (rumeni vprašaj) in na oknu se nam pojavijo vse posamezne pozicije po strankah.

Če ima stranka na svojem računu dovolj sredstev, potem se takšna vrstica obarva zeleno (terjatev se v celoti pokrije). To hkrati pomeni, da bo terjatev po prenosu zaslužkov v celoti zaprta.
Če ima stranka sredstev premalo za celotno pokritje terjatve, se takšna vrstica obarva modro, terjatev pa se bo po prenosu zaslužkov zaprla le delno.
Če se vrstica obarva rdeče, potem stranka nima sredstev za pokritje te terjatve in po prenosu zaslužkov trejatev ostaja odprta.

 

PORAV_clip0041

 

Na oknu se nam sešteje v spodnjem delu tudi vrednost, skupni znesek prenosa zaslužka za določen dan. Izberemo še ustrezni dogodek (je priliv na račun banke oz. borzne hiše – priliv na hišni račun), ki se zgodi s pritiskom na "rdečo knjigo". Ko generiranje še potrdimo, se v dnevniku transakcij generira za vsako terjatev dogodek Zapiranje terjatve, ki zapira terjatev v celoti ali delno. Prejeli smo plačilo za opravljeno storitev.

 

Na pogodbi – Dnevnik transakcij se zgenerira dogodek Zapiranje terjatve:

 

 

 

Page url: http://service.irm.si/navodila/Z-NAVODILA/4.0/index.html?poravnavaprenoszasluzkov2.htm