Dodajanje Pravic tretjih

  Prejšnja tema Naslednja tema JavaScript is required for the print function Pošlji mail na to temo! Pošlji mail na to temo!  

Dodajanje pravice tretjih se izvede na gumb 'Dodaj' oz. PT0002, če ima uporabnik ustrezno pravico.

 

Pred dodajanjem lahko, ni pa obvezno, izberemo vrsto pravice tretjih, ki jo bomo vnašali. Na voljo so vse aktivne praviceizšifranta pravic tretjih (glej šifrant Pravice tretjih). V drop down uporabnik izbere ustrezno pravico in depo, če je ta podatek potreben za vnos pravice tretjih. Za določene pravice tretjih namreč ni pomemben depo, če je celoten portfelj predmet pravice (npr. zastava celotnega portfelja).

 

PT0003

Filtre, ki jih uporabnik na tem ekranu vnese, lahko tudi z enim samim klikom na PT0004 (koš) izprazni.

 

V filtru depo ima uporabnik na voljo seznam vseh možnih depojev, ki pa jih uporabnik lahko filtrira ponazivu, oznaki pogodbe, ipd. Če pa ima stranka svoj depo, lahko uporabnik označi tudi Depo stranke.

PT0005

 

Po kliku na Dodaj se uporabniku odpre novo okno, ki ima določena polje že izpolnjena, odvisno od tega ali so bili filtri izpolnjeni ali ne. Prav tako se ekran odpira glede na vrsto pravice tretjih: če je predmet pravice tretjih depo, se zavihek Vrednostni papirji ne prikazuje:

 

PT0006

 

V zgornjem delu ekrana se privzeto izpolni Dan, ki pomeni datum začetka veljavnosti pravice tretjih. Polje Veljavnost do je zgolj informativno in ni obvezno. V polju Pogodba se izpolni izbrani portfelj iz predhodnega ekrana, prav tako se prenese podatek o izbranem depoju, sicer pa se to polje zahteva kot obvezen vnos, če je predmet prvice tretjih finančni instrument (FI). Pravni temelj ni obvezno polje, se pa ta podatek lahko zajame iz šifranta pravnih temeljev. Tudi polje Opomba je poljubno, ki pa sicer dovoljuje do 250 znakov vnosa. V polje Član KDD se privzeto izpolni uporabnik (npr. Abnka) oz, ustrezni privzeti član, tega se lahko spremeni, če stranka npr. zastavlja finančne instrumente iz računa pri drugem članu KDD.

 

Zelo pomembni polji sta Storitev - vpis in Storitev - izbris. Ti dve polji se vnašata, če se storitev zaračuna ob dodajanju pravice tretjih oz. ob njeni ukinitvi. Načeloma je to odvisno od nastavitev v šifrantih pravic tretjih, program pa zahteva vnos, če je takšna nastavitev. Le pri vpisu pravice trejih vnos storitve za izbris pravice ni potreben, le-to se zahteva šele pri njeni ukinitvi.

 

PT0007

 

Po potrditvi vnosa na prvem ekranu, se nam za pravice tretjih, kjer je predmet FI, avtomatično odpre ekran za vnos FI:

PT0008

 

Pri tem imamo na voljo VP, ki ga stranka ima v portfelju na zalogi, v polje Št.lotov uporabnik vnese ustrezne lote, ki pa ne smejo presegati zaloge, ki jo ima uporabnik na voljpo v polju Zaloga. Podatek o Depoju pa se prenese iz prdhodnjega ekrana.

 

Vnos potrdimo, pri tem pa se izvede izračun storitve za vpis pravice tretjih, če se zaračunava. Avtomatično se nam odpre ekran - že znani dialog za vnos storitev:

PT0009

 

Na zgornji sliki je prikazan že dopolnjen ekran za vnos storitev po novem ZDDV, ki je stopil v veljavo s 1.1.2010 (po novem dodano je polje Dan od, ki opredeli obdobje opravljene storitve). Vrednost posamezne storitve je odvisna od nastavitev v ceniku-v šifrantu pravic tretjih, višina DDV pa je odvisna od nastavitev na samem dogodku oz. šifri storitve (ali se davek obračuna in ali je vključen v ceno). V polje Opomba se pri zastavi FI in izbrisu zastave FI vpiše tekst sestavljen iz kratice FI in števila lotov, da bo v primeru zastave več različnih FI, ki jih fakturiramo na isti fakturi, natančno razvidno zakaj je katera storitev nastala. Pri zastavi FI se za vsak novi FI znotraj pravice tretjih avtomatično kreira storitev za vsak posamezni vpis. Vpis se ne bo izvedel, če je cena storitve enaka 0. Lahko pa ceno storitve uporabnik spremeni v 0, če želi da se ta storitev ne kreira. Lahko pa to vrednost tudi spremeni.

 

V primeru, da v šifrantu dogodkov za izbrano storitev ni definiran cenik, pri vnosu pravic tretjih program uporabnika opozori:

PT0032

Storitev se tako NE generira!

 

V naslednjem zavihku se dodajajo upravičenci oz. upniki, podatke izberemo iz šifranta oseb. Če določene osebe v šifrantu ni, jo je potrebno dodati iz registra komitentov banke. Ob izboru se podatki prenesejo, razen računa. Privzeto se izpolni tudi delež, najprej 100%, ki pa ga spremenimo, če je upravičencev več. V tem primeru ustrezno določimo deleže po posameznih upravičencih.

PT0010

 

Takole pa je videti pregled upravičencev po vnosu:

PT0011

 

Na voljo imamo še zavihek Upravičenci glede donosov, vnos ni obvezen, prav tako, kot tudi ne vnos upravičencev. Tu imamo na voljo drop down, kjer določimo kdo je upravičenec donosov in uporabnik izbere:

PT0012

 

Če izbere Imetnika, potem se napolnijo podatki iz imetnika portfelja oz. iz pogodbe. V nasprotnem primeru je potrebno vnesti vse podatke ročno.

PT0013

 

Po končanem vnosu je videti seznam izbranih pravic na tem portfelju taole:

PT0014

 

V spremljevalnih transakcijah pa odprto storitev, ki jo kasneje fakturiramo:

PT0015

 

Podobno, kot je v teh navodilih prikazan vnos zastave FI, se vnašajo tudi druge pravice tretjih. Kateri podatki se zahtevajo, je odvisno od nastavitev v šifrantu pravic tretjih. Pravica do užitka npr. ne zahteva vnosa oseb, ki imajo pravico do donosov:

PT0016

 

 

Page url: http://service.irm.si/navodila/Z-NAVODILA/3.9/index.html?dodajanje_pravic_tretjih.htm